Рівень розвитку ІТ-сфери у Чернівцях: перспективи для місцевих фахівців

Більшість чернівецьких ІТ-компаній займаються аутсорсингом. Є як гіганти IT-індустрії, так і маленькі студії. Час від часу великі контори проводять заходи та курси для початківців, маючи на меті знайти собі робітників. Але загалом більшість людей робить в «підпільному» режимі сайти на фрілансі або якісь іноземні замовлення. Коворкінгів у класичному вигляді немає, інвесторів та цікавих івентів для стартапів теж. Тобто, ринок IT у Чернівцях слабенький. Далі читайте у матеріалі на chernivtsi-trend.in.

Сильні та слабкі сторони міста

Чернівці – дуже комфортне і безпечне місто. Старовинна гарна архітектура і велика кількість закладів, де можна відпочити, дозволяє залучати людей з інших міст, а також подобається місцевим. Близькість від кордону дає можливість подорожувати Європою або робити спільні проекти з компаніями Румунії. Ще дуже показовим є той факт, що в місті немає коворкінгів. Було декілька спроб, проте всі закрилися. Це дуже показова річ. Навіть гостям міста працювати можна лише в кафе або в Cluster bit, який частково виконує функції коворкінга.

1

Наразі у міста є три проблеми. Перша – наші «розуми» мігрують або в столицю, або за кордон. І це є проблема всієї України. Друга та третя проблеми – низький рівень додаткової освіти в регіоні та відсутність нетворкінгу. Починаючи з цього року, ми помічаємо деякі зміни: відкриваються школи та приватні курси в напрямку IT. Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича намагається потихеньку вводити нові технології і мови: Python, Unity, C#. Але поки їм це дуже важко дається, напевно, через малу кількість молодих і мотивованих викладачів. В основному студенти самі вчаться, або йдуть на курси від компаній. З кожним роком студенти раніше починають свою розробницьку кар’єру. Якщо кілька років тому всі починали після 4-го курсу працювати на практиці, то зараз розумні студенти вже в кінці 2-го курсу йдуть на роботу хоча б на part-time.

Можливості розвитку для програмістів

Популярними є мови C#, PHP, Java. Серед технологій: .NET, Magento, WordPress, Yii, Symfony. Була одна компанія, яка займається розробкою ігор, і 2 стартапи, хоча не знаю, як вони зараз працюють. Взагалі зі стартапами ситуація схожа на львівську, де через розвинутий аутсорсинговий бізнес люди не хочуть створювати щось своє — їх більше цікавлять гроші. З професіоналами ситуація типова: є достатня кількість Junior і Middle розробників, але знайти хорошого продавця, маркетолога, менеджера чи дизайнера дуже важко. Багато людей прагне переїхати хоча б до Львова.

2

Також у Чернівцях є офіси таких великих українських та міжнародних аутсорсингових компаній:

  • AMC Bridge – розробляють рішення для систем автоматизованого проектування та виробництва; для систем управління даними продукту. Основні експертні сфери: математичне моделювання, аналітична геометрія, 2D і 3D графіка, високопродуктивні обчислення. Компанія надає студентам можливість стажуватися з метою подальшого працевлаштування.
  • MobiDev – надають послуги повного циклу розробки бізнес-рішень у таких індустріях, як безпека та шифрування даних, охорона здоров’я, спорт, медіа, HoReCa, e-Commerce, Enterprise Software тощо. У Чернівцях спеціалізуються на напрямках нативної mobile- та веб-розробки. Періодично компанія проводить безкоштовні курси та інтернатуру.
  • Svitla Systems – розробляють ПЗ. Основні технології: Full-stack розробка, PHP + Laravel, Magento, Angular, React.
  • Valtech – надають послуги розробки та маркетингу. Експертні сфери: автомобільна промисловість, подорожі та готельне господарство, ЗМІ та розваги, роздрібна торгівля, охорона здоров’я, фінанси.

Плюси бути айтішником у Чернівцях

Зацікавленої молоді тут багато. Але поряд є Львів та Київ з більшими можливостями, і люди їдуть. Але є і такі, хто намагається розвивати IT-сектор тут. Наприклад, дуже активно проводять свої івенти «15×4 Чернівці»: у них різнопланова тематика, але ІТ теж є. Є ще Cluster bit, який підтримує IT-івенти, стартапи та сприяє розвитку індустрії. На базі Cluster bit проходять платні та безкоштовні заходи, курси з різних напрямків IT, хакатони.

3

Чернівці досить перспективне місто в плані розвитку ІТ-індустрії. Цьому сприяють:

  • зручне розташування – недалеко від кордону з ЄС;
  • відносно недорогий рівень життя, якщо порівнювати з Києвом чи Львовом;
  • наявність діючого аеропорту, що є плюсом для іноземних замовників;
  • і, звичайно, потужний виш, в якому діють 2 факультети для підготовки спеціалістів відповідного профілю.

Разом з цим на ринку праці існує суттєвий дефіцит кадрів: на одного кваліфікованого спеціаліста претендують відразу 4-5 компаній. Міграція спеціалістів між локальними компаніями досить невелика. Значно частіше цінні кадри переманюють у інші міста та країни (мінімум 30% кандидатів погоджуються на релокейт). Поблизу знаходиться Львів, який є 3-м у рейтингу центрів IT-індустрії України, та Румунія, яка також активно рекрутує локальних спеціалістів.

Перспективи галузі

Загалом чернівецька ІТ-сфера у сучасному розумінні – досить молода галузь, яка найбільш активно розвивається останні 7-8 років. Наразі стандарти роботи почали зміщуватись ближче до міжнародних, хоча в основному це відбувається в аутсорсингових та аутстаффінгових компаніях. Така тенденція формує певну культуру та спільноту міста: вона розвивається, і це не може не тішити. У Чернівцях поступово відкриваються офіси великих інтернаціональних компаній, які працюють у різних напрямках. Це робить місто привабливим для того, щоб залишитись і реалізовувати професійний потенціал тут.

4

У той же час, щоб ріст галузі відбувався ефективніше, є зони розвитку, на які хотілося б звернути увагу: підвищення кваліфікації спеціалістів (це питання як навчальних програм вишів, так і самоосвіти як такої) та більша увага спеціалістів до вивчення іноземних мов, у першу чергу англійської. Від кандидатів очікують не тільки високий рівень технічних, професійних знань, але й певні особисті якості, без яких важко налагоджувати співпрацю у будь-якій сфері: вміння швидко навчатись, орієнтація на результат та якість, самостійність, здатність приймати рішення і нести відповідальність.

Взагалі основною метою ІТ-компаній у Чернівцях має стати створення нових робочих місць та сприятливого клімату для залучення нових інвестицій. Це надасть можливість утримати цінних спеціалістів та допоможе молодим кадрам реалізувати свій потенціал у рідному місті.

Comments

.,.,.,.