Фільми та серіали, які знімали в різні часи на Буковині

Буковина – чудовий мальовничий край, який неодноразово вже приваблював режисерів для вибору локації для зйомки фільмів, розповідає сайт chernivtsi-trend.in.ua. Редакція нашого сайту підібрала стрічки, які в різні часи знімали в Чернівцях або ж в області.

“Балада про доблесного лицаря Айвенго”

2

Діти Радянського союзу добре знають старий добрий фільм, що розповідає про пригоди відомого літературного героя – персонажа творів Вальтера Скотта Айвенго. “Балада про доблесного лицаря Айвенго” – українська радянська стрічка, яку було відзнято саме на Буковині, у Хотинській фортеці.

Фільм з’явився у прокаті у 1982-му році і дуже швидко підкорив серця радянських дітей – цікаво, що у 1983-му році ця стрічка стала лідером прокату (дев’яте місце, майже тридцять мільйонів радянських глядачів). Ця стрічка – це продовження циклу пригодницьких фільмів про середньовічну Англію, яку розпочав латвійський радянський фільм “Стрілами Робіна Гуда”. Цікаво також, що тамтешній Робін Гуд, що став зіркою латвійської стрічки, успішно перейшов у фільм про лицаря Айвенго.

Захопливі пригоди лицарів середньовічної Англії чудово зуміли відтворити радянські режисери – облоги, заручники, запеклі протистояння та героїзм були відтворені у фільмі. Хоча, було і чимало моментів з книги опущено при зйомках стрічки, а в самій стрічці можна почути декілька пісень легендарного Володимира Висоцького, які звучали також і в латвійській стрічці.

Чимало епізодів дитячого фільму про пригоди Айвенго знімали в легендарному буковинському місці – давній історичній Хотинській фортеці. Також зйомки проходили і в Кам’янець-Подільській фортеці.

“Білий птах з чорною ознакою”

4

Продовжуючи тему радянських стрічок, відзнятих на Буковині, варто також згадати ще один фільм – “Білий птах з чорною ознакою”. Це також український радянський пригодницький фільм відомого вітчизняного кінорежисера Юрія Іллєнка. На відміну від попередньої стрічки, ця – набагато трагічніша, адже в основі лежать відомості з трагічної історії сім’ї Дзвонарів.

Ця стрічка вийшла у світ набагато раніше, ніж попередня – у 1970-му році. Знімали її на кіностудії Довженка, а самі події у фільмі відбуваються у 1937-1947-х роках і розповідає про події на Буковині, в українському селищі на річці Черемош – це прикордонна територія поблизу Румунії.

Історія, яку розповідає фільм, і справді трагічна. В тодішні роки на Буковині були скрутні роки – голод тридцятих років та румунізація населення, що призвело до цілковитого зубожіння населення Буковинського краю. Для того, щоб вижити, буковинці робили відчайдушні речі – це і зробив голова сім’ї Дзвонарів. Він був вимушений продати рідних синів у батраки. З цього часу у кількох братів з багатодітної родини Дзвонарів відбуваються трагічні речі. Сварки, протистояння, арешти, переслідування, пошуки кохання – все це показано у стрічці.

Серед цікавих фактів про цей фільм – та інформація, що у зйомках знімалися чимало мешканців сіл Буковини. А в деякому з епізодів у кадрі навіть знялася відома українська сучасна письменниця Марія Матіос.

“Тіні незабутих предків”

5

Тепер поговоримо про сучасніші фільми, відзняті на Буковині, а саме – про стрічку “Тіні незабутих предків”, яка знімалася в самому серці Буковинського краю – у Чернівцях. В цьому фільмі можна побачити головну перлину архітектури Буковини – корпус Чернівецького національного університету.

“Тіні незабутих предків” – це український молодіжний містичний трилер, який було знято Любомиром Левицьким. В українському прокаті цей фільм з’явився у листопаді 2013-го року.

Цей фільм – це не просто фільм жахів з елементами містики та детективу, це втілення віри давніх буковинців у містичні вищі сили природи, у сили духів. Звісно, злі духи, описані в стрічці, вигадані для більш колоритного сюжету. Чимало у фільмі описано звичаїв та традицій буковинських мольфарів, про яких складено чимало легенд.

“Тіні незабутих предків” поєднують сучасність з минувшиною. Тут з одного боку – сучасні молоді люди з засобами інноваційних технологій, що навчаються у Чернівецькому національному університеті, а з другого боку – магічність і загадковість буковинських лісів, де зачаїлися злі духи і чимало таємниць давніх карпатських мольфарів.

За словами режисера, він виношував ідею створення стрічки не один рік. Його бажання продемонструвати саме такий фільм пояснювалося тим, що він одного разу почув легенду від давніх гуцулів. Режисер стрічки дізнався про цю легенду від реального мудреця і вирішив під неї зняти фільм, який покажуть у цілому світі. Режисер дуже довго думав над тим, у якому саме жанрі краще показати легенду, а тоді завзято взявся втілювати свою ідею в реальність.

У стрічці знялося дуже багато молодих невідомих акторів, а відбувався відбір по всій Україні. Паралельно з незнайомими у кадрах з’являються добре відомі українські актори – наприклад, Ольга Сумська, Ольга Фреймут, Валерій Легін та інші.

Стрічка зібрала неоднозначні відгуки глядачів – з одного боку, знімальну групу хвалять за чудовий підбір симпатичних акторів, пристойну картинку, самоіронію та молодіжний колорит. А з другого боку – є чимало і негативних відгуків – комусь здається, що гра молодих акторів-початківців зовсім невпевнена, а в сюжеті критики знаходять декілька серйозних логічних провалів.

“Judenkreis, або Вічне колесо”

5

“Judenkreis, або Вічне колесо” – український мелодраматичний фільм 1996-го року, це дебютна повнометражна стрічка режисера-початківця та відомого сьогодні сценариста Василя Домбровського. Ця стрічка звернула увагу глядачів передусім завдяки добре спрацьованому і знаному акторському складу – там знявся Богдан Ступка, Тамара Яценко, Петро Бенюк та інші.

У стрічці розповідається про повоєнні часи та початок Другої світової війни. Складається фільм з кількох історій, які пов’язані та перетинаються одна з одною. В самому серці сюжету – розповідь про те, як бринить кохання української дівчини Марічки з Буковини. Її кохання припадає на складний переворотний період, коли на Буковині змінюється влада – від румун до росіян, від росіян до німців і так – по колу.

Головна героїня стрічки Марічка – перша красуня на селі, дівчина, в яку закохався по самі вуха не один молодий парубок, що також мешкають у прикордонному буковинському селищі. Та Марічка – не проста селянська дівчина, вона прагне розвиватися і кидає усе, щоб потрапити до міста та отримати музичну освіту. Так дівчина потрапила до будинку вчителя, де фізично працювала і навчалася, захоплювалася світськими заходами – зокрема, виставами про Дон Жуана. Тоді дівчина вирішує, що їй потрібне кохання і шукає його у безстрашного та сміливого чоловіка, покидаючи будинок музичного вчителя. Вона втікає з безстрашним чоловіком, однак мрії про кохання справджуються не просто так – загострення воєнних подій змусило втікати чоловіка з міста, а Марічка залишилась біля розбитого корита.

Стрічку “Judenkreis, або Вічне колесо” знімали зусиллями творчого об’єднання “Земля” Київської кіностудії імені Олександра Довженка на замовлення Міністерства культури і мистецтв України. Зйомки стрічки відбувалися і в українській столиці, і в самому серці Буковини. Стрічка отримала чимало схвальних відгуків як від українських кінокритиків, так і від звичайних глядачів і досі на сайтах можна побачити непогані рейтинги стрічки.

“Гніздо горлиці”

5

“Гніздо горлиці” – ще одна стрічка, відзнята на Буковині, і вартує уваги українського глядача. Це відомий український повнометражний фільм, що розповідає про проблему трудової міграції на Буковині. З’явилася стрічка у світі у 2016-му році.

В центрі сюжету цієї стрічки – героїня-дівчина, в якої була гарна молода сім’я. У неї було найбільше щастя – коханий чоловік та підростала чудова донька, однак життя не було таким солодким, яким би цього хотілося юній дівчині.

Дочка героїні підростала і тому потребувала більшого, а в голови сімейства виникли серйозні проблеми на роботі, що привело до звільнення. Головна героїня і сама заробляла кошти, однак її власного заробітку не було достатньо для того, щоб забезпечувати сім’ю всім необхідним. В цей складний час вона послухала поради знайомих – їй сказали спробувати поїхати на заробітку в сонячну, а головне – набагато прибутковішу країну Італію. Не надто довго розмірковуючи, дівчина погодилась.

З часом героїня повертається на Буковину, до рідного дому, однак і після праці на чужині щастя в очах у неї не з’являється. Крім того, у неї під серцем б’ється маленьке серце…

Стрічку знімали в кількох локаціях – і в Україні, на Буковині (це були здебільшого села Виженка та Виженця, місто Чернівці), і в Італії – тут стрічку знімали в місті Генуї. 

“Віддана”

3

Далі на черзі – відома стрічка “Віддана”, зйомки якої також відбувалися на Буковині. “Віддана” (інша назва, робоча – “Фелікс Австрія”, за мотивами однойменного роману) – це український сучасний повнометражний фільм, який знімали за мотивами роману Софії Андрухович.

Події в стрічці розгортаються в дев’ятнадцятому столітті в австро-угорській на той час Україні, у місті Станіславів (теперішній Івано-Франківськ). Ця стрічка – це повнометражний дебют української режисерки Христини Сиволап, порівняно молодий фільм, що вийшов у прокат у 2020-му році.

У цьому фільмі – понад три десятки акторів та понад п’ять сотень акторів масових сцен. Одна з найбільших масових сцен у стрічці відбувалася в стінах Чернівецького музично-драматичного театру імені Ольги Кобилянської.

Історична реконструкція передбачає досить великі витрати, тим паче, що епоха від нас – далека і більшість людей, які беруться її відтворювати, про неї мало що не знають. Коштів на відтворення такої реконструкції потрібно чимало і тому у стрічку вкладали значні суми. Фільм не розгадує історію і не претендує на стовідсоткову достовірність, однак знімальній групі разом з акторами вдалося відтворити переконливу атмосферу поєднання славнозвісної вікторіанської епохи з багатьма детальними подробицями. Зокрема, передано дуже багато умовностей, що діяли в той час, – наприклад, умовні поділи суспільства.

“Козаки. Абсолютно брехлива історія”

9

“Козаки. Абсолютно брехлива історія” – ще одна стрічка, яку знімали на Буковині, в Хотинській фортеці. Це абсолютно псевдоісторична стрічка, яка не має нічого спільного з історичною реальністю, розповідає про козацькі пригоди наприкінці шістнадцятого століття. Його назвали справжнім козацьким екшн-серіалом з абсолютно комедійним сюжетом.

Головний сюжет стрічки – гонитва козаків та московитів за якимось магічним кульчиком, а також кохання та дружба, що розгортаються в ході цієї гонитви та пригод українських козаків. Це багатосерійний серіал, перший в Україні, який вийшов на широкі екрани кінотеатрів. Це відбулося в 2020-му році.

Весь серіал – повністю комедійний і розважальний. Розпочинається все з того, що простий селянський хлопець Іван успішно грабує московського царя. Його головна мета – вкрасти коштовності для того, щоб викупити свою маму з турецького полону. Та такий простий і легкий план порятунку матері виявився не таким вже простим на дії – він викрав магічну сережку, оповиту легендами і закляту ще в давнину козаками-характерниками. Звідси і починаються справжні пригоди козаків, адже сережка потрапляє в практично недосяжне місце.

Магічним кульчиком хочуть заволодіти всі – починається запекла боротьба за право володіти цією коштовністю. Інтриги, пошуки, іронія і навіть кохання – все це тісно переплелося у цьому серіалі.

Для відтворення козацького життя знімальна група обрала саме архітектурний феномен Буковини – Хотинську фортецю. Історична велич споруди лише додала колориту стрічці.

Comments